Activitatea gratuita Micul pictor 2016-2017

Activitatea gratuita - Micul pictor 2016-2017

Liceul de Arta “Ioan Sima” Zalau organizeaza in anul scolar 2016-2017 activitatea MICUL PICTOR.

Citeşte mai mult... [Activitatea gratuita Micul pictor 2016-2017]

Activitatea gratuita Gradinita muzicala 2016-2017

Activitatea gratuita - Gradinita muzicala 2016-2017

Liceul de Arta “Ioan Sima” Zalau organizeaza in anul scolar 2016-2017 activitatea gratuita GRADINITA MUZICALA. Aici este locul unde prichindeii dvs. (4-5 ani) pot sa cante, sa invete, sa se joace si sa se distreze deopotriva. Asteptam cu drag parintii si copiii la scoala noastra pentru a intra in lumea fascinanta a muzicii.

Muzica este emotie ... binedispune, dezvolta creativitatea şi inteligenta, imbunatateste memoria, creste randamentul concentrarii si incurajeaza munca in echipa.

Citeşte mai mult... [Activitatea gratuita Gradinita muzicala 2016-2017]

Festivitatea de deschidere a anului scolar 2016-2017

Festivitatea de deschidere a anului scolar 2016-2017

Sunteti pregătiți? Începe școala ... un nou început ... de poveste!

Festivitatea de deschidere a noului an școlar 2016-2017 va avea loc luni, 12 septembrie 2016, ora 9, la Liceul de Artă “Ioan Sima” Zalău.

Mult succes, sănătate, putere creatoare și realizări frumoase!

Rezultate concurs Viva la Musica 2016

Concursul Național ,,VIVA LA MUSICA”

Ediţia a XVIII-a, Zalău, 13 mai 2016

Rezultate/premii – pe secţiuni:

Pian – clasele I-IV, V-XII

Vioară – clasele I-V

Vioară – clasele VI-XII

Corzi grave

Suflători

Canto și instrumente populare

Pictură

Felicitări tuturor!

Ordinea intrarii in concurs Viva la musica 2016

Concursul Național „VIVA LA MUSICA”,

Ediţia a XVIII-a, 13 mai 2016, Zalău

PROGRAMAREA INTRĂRII ÎN CONCURS pe secțiuni:

Pian – clasele I-IV

Pian – clasele V-XII

Vioară – clasele I-V

Vioară – clasele VI-XII

Corzi grave

Suflători

Canto și instrumente populare

Mult succes tuturor!

Regulament Concursul National Viva la Musica Zalau 2016

Regulament Concursul National Viva la Musica Zalau 2016

Concursul Național “Viva la musica” organizat de Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău se adresează elevilor din clasele I-XII de la şcolile şi liceele de artă din ţară şi străinătate.

· SECȚIUNEA MUZICĂ (pian, vioară, corzi grave, instrumente de suflat și percuție, canto clasic, muzică vocală tradițională românească și instrumente populare)

· SECȚIUNEA PICTURĂ (tema: Muzica. Culoarea şi sunetul.)

Concursul Național “VIVA LA MUSICA”, aflat la cea de a XVIII-a ediție, este inclus în CAER 2016, aprobat de MENCȘ - nr. 25981/28.01.2016, poziția nr. 1453.

Vă așteptăm cu drag!

Vezi Regulamentul pentru Concursul Național „VIVA LA MUSICA”, Ediţia a XVIII-a, mai 2016, Zalău

Concert de Craciun 2015

Concert de Craciun 2015

Va asteptam cu drag marti, 15 decembrie 2015, ora 17, Sala Transilvania, la Concertul de Craciun organizat de Liceul de Arta „Ioan Sima” Zalau si Casa Municipala de Cultura Zalau.

Citeşte mai mult... [Concert de Craciun 2015]

Colind din suflet pentru suflet concert caritabil

Colind din suflet, pentru suflet - concert caritabil

Va asteptam joi, 10 decembrie 2015, ora 17, la Casa de Cultura a Sindicatelor Zalau, la concertul cartabil de colinde „Colind din suflet, pentru suflet”, editia a III-a, organizat de Scoala Gimnaziala „Mihai Eminescu” Zalau, Liceul de Arta „Ioan Sima” Zalau, Centrul Judetean de Resurse si Asistenta Educationala Salaj, Casa de Cultura a Sindicatelor Zalau si Episcopia Salajului.

Intrarea se va face pe baza de invitatie.

Citeşte mai mult... [Colind din suflet pentru suflet concert caritabil]

Activitatea gratuita Gradinita muzicala 2015 2016

Activitatea gratuita - Gradinita muzicala 2015-2016

Liceul de Arta “Ioan Sima” Zalau organizeaza in anul scolar 2015-2016 activitatea gratuita GRADINITA MUZICALA. Aici este locul unde prichindeii dvs. (4-5 ani) pot sa cante, sa invete, sa se joace si sa se distreze deopotriva. Asteptam cu drag parintii si copiii la scoala noastra pentru a intra in lumea fascinanta a muzicii.

Citeşte mai mult... [Activitatea gratuita Gradinita muzicala 2015 2016]

Festivitatea de deschidere a anului scolar 2015-2016

Festivitatea de deschidere a anului scolar 2015-2016

Festivitatea de deschidere a anului scolar 2015-2016 va avea loc

luni, 14 septembrie 2015, ora 9:00.

Zilele de toamna se fac resimtite si aduc cu sine un nou inceput de an scolar ... o aventura a cunoasterii. E momentul in care bobocii de clasa pregatitoare aud glasul primului clopotel, isi cunosc colegii si invatatoarea, iar elevii de clasa a V-a si clasa a IX-a isi intalnesc noii colegi si profesori. Ceilalti isi revad prietenii dupa vacanta de vara ...

Va asteptam cu drag si va dorim un an scolar plin de realizari!

Castigatori la concursul Salajul interactiv

Castigatori la concursul Salajul interactiv

Proiectul „Salajul interactiv” s-a derulat in perioada martie 2014 – mai 2015, fiind adresat tinerilor elevi (gimmaziu si liceu) din toate scolie si liceele salajene. Evident, am luat parte la acest proiect, avand participanti in toate cele 6 arii de explorare propuse de proiect:

· traditii orale – legende şi poveşti locale etc.;

· istorie şi patrimoniu artistic – arhitectura locala, biserici, castele, conace, cetati, ruine romane;

· sarbatori, evenimente, traditii, meşteşuguri locale, port popular etc.;

· ocupatii traditionale şi economia locala azi;

· geografie şi mediu natural;

· gastronomia locala.

Contributiile elevilor au fost evaluate de catre comisii alcatuite din experti ai Inspectoratului Şcolar Judetean Salaj, Muzeului Judetean de Istorie şi Arta Zalau, TenarisSilcotub şi A.D.I. Salaj Plus.

Am obtinut urmatoarele rezultate:

Categoria Participanti Individual clasele IX-XII:

Premiul II – 1 Mp4 player (Kiss Andreea)

Premiul III – 1 rucsac (Pop Andreea)