Proiecte si parteneriate
Gradinita muzicala 2019-2020

Gr?dini?a muzical? 2019-2020

V? a?tept?m cu drag la activitatea noastr? gratuit? Gr?dini?a muzical? pentru a p?trunde ntr-o lume magic?, de poveste cu ?apte note muzicale, n armonia culturii generale.

Unde?

... la Liceul de Art? Ioan Sima Zal?u.

Cnd?

... n fiecare zi de miercuri, ora 16.30.

ntr-o puternic? echip? ?i frumoas? colaborare vom reu?i s? i ncuraj?m pe micii n?zdr?vani, dezvoltndu-le aptitudinile muzicale, personalitatea ?i calit??ile intelectuale, sociale ?i emo?ionale.

Ne juc?m, cnt?m, nv???m, zmbim!

Scoala altfel 2017

?COALA ALTFEL 2017

Programul activit??ilor educative extracurriculare ?i extra?colare "S? ?tii mai multe, s? fii mai bun!"

Colindul copiilor pentru sufletul oamenilor

Colindul copiilor pentru sufletul oamenilor

Cnd se aud clinchetele de clopo?ei al?turi de glasurile cristaline ale copiilor, se veste?te c? au sosit colind?torii. Colind?torii s-au preg?tit cu colinde autentice, romne?ti pentru a ncnta sufletul ascult?torilor n cadrul proiectului jude?ean de parteneriat educa?ional Colind din suflet pentru suflet, din cadrul Stategiei Na?ionale de Ac?iune Comunitar?-SNAC.

Citeşte mai mult... [Colindul copiilor pentru sufletul oamenilor]

Activitatea gratuita Micul pictor 2016-2017

Activitatea gratuita - Micul pictor 2016-2017

Liceul de Arta Ioan Sima Zalau organizeaza in anul scolar 2016-2017 activitatea MICUL PICTOR.

Citeşte mai mult... [Activitatea gratuita Micul pictor 2016-2017]

Activitatea gratuita Gradinita muzicala 2016-2017

Activitatea gratuita - Gradinita muzicala 2016-2017

Liceul de Arta Ioan Sima Zalau organizeaza in anul scolar 2016-2017 activitatea gratuita GRADINITA MUZICALA. Aici este locul unde prichindeii dvs. (4-5 ani) pot sa cante, sa invete, sa se joace si sa se distreze deopotriva. Asteptam cu drag parintii si copiii la scoala noastra pentru a intra in lumea fascinanta a muzicii.

Muzica este emotie ... binedispune, dezvolta creativitatea ?i inteligenta, imbunatateste memoria, creste randamentul concentrarii si incurajeaza munca in echipa.

Citeşte mai mult... [Activitatea gratuita Gradinita muzicala 2016-2017]

Festivitatea de deschidere a anului scolar 2016-2017

Festivitatea de deschidere a anului scolar 2016-2017

Sunteti preg?ti?i? ncepe ?coala ... un nou nceput ... de poveste!

Festivitatea de deschidere a noului an ?colar 2016-2017 va avea loc luni, 12 septembrie 2016, ora 9, la Liceul de Art? Ioan Sima Zal?u.

Mult succes, s?n?tate, putere creatoare ?i realiz?ri frumoase!

Activitatea gratuita Gradinita muzicala 2015 2016

Activitatea gratuita - Gradinita muzicala 2015-2016

Liceul de Arta Ioan Sima Zalau organizeaza in anul scolar 2015-2016 activitatea gratuita GRADINITA MUZICALA. Aici este locul unde prichindeii dvs. (4-5 ani) pot sa cante, sa invete, sa se joace si sa se distreze deopotriva. Asteptam cu drag parintii si copiii la scoala noastra pentru a intra in lumea fascinanta a muzicii.

Citeşte mai mult... [Activitatea gratuita Gradinita muzicala 2015 2016]

Festivitatea de deschidere a anului scolar 2015-2016

Festivitatea de deschidere a anului scolar 2015-2016

Festivitatea de deschidere a anului scolar 2015-2016 va avea loc

luni, 14 septembrie 2015, ora 9:00.

Zilele de toamna se fac resimtite si aduc cu sine un nou inceput de an scolar ... o aventura a cunoasterii. E momentul in care bobocii de clasa pregatitoare aud glasul primului clopotel, isi cunosc colegii si invatatoarea, iar elevii de clasa a V-a si clasa a IX-a isi intalnesc noii colegi si profesori. Ceilalti isi revad prietenii dupa vacanta de vara ...

Va asteptam cu drag si va dorim un an scolar plin de realizari!

Castigatori la concursul Salajul interactiv

Castigatori la concursul Salajul interactiv

Proiectul Salajul interactiv s-a derulat in perioada martie 2014 mai 2015, fiind adresat tinerilor elevi (gimmaziu si liceu) din toate scolie si liceele salajene. Evident, am luat parte la acest proiect, avand participanti in toate cele 6 arii de explorare propuse de proiect:

traditii orale legende ?i pove?ti locale etc.;

istorie ?i patrimoniu artistic arhitectura locala, biserici, castele, conace, cetati, ruine romane;

sarbatori, evenimente, traditii, me?te?uguri locale, port popular etc.;

ocupatii traditionale ?i economia locala azi;

geografie ?i mediu natural;

gastronomia locala.

Contributiile elevilor au fost evaluate de catre comisii alcatuite din experti ai Inspectoratului ?colar Judetean Salaj, Muzeului Judetean de Istorie ?i Arta Zalau, TenarisSilcotub ?i A.D.I. Salaj Plus.

Am obtinut urmatoarele rezultate:

Categoria Participanti Individual clasele IX-XII:

Premiul II 1 Mp4 player (Kiss Andreea)

Premiul III 1 rucsac (Pop Andreea)

Activitati iunie 2015

Activitati iunie 2015

Concursul national de consiliere scolara prin art-terapie Exprima-te liber!

- faza pe scoala

- faza judeteana, 27 28 mai 2015

Premiul al II-lea-Talos Darius, Chis Ionut, Ciul Ioana, Pop Andreea

- faza nationala participare + excursia organizata pentru elevii participanti la Exprima-te liber-faza nationala: Muzeul de Istorie - Gradina Botanica-Stamba.

Alege viata! Fii independent

Securitatea alimentatiei tema pentru Saptamana Educatiei Globale 2014

Securitatea alimentatiei - tema pentru Saptamana Educatiei Globale 2014

Saptamana Educatiei Globale 2014 a avut ca tema "Securitatea alimentatiei". Multumim pentru implicarea deosebita a d-nei nutritionist Lucaci Crina.