Proiecte si parteneriate
Colindul copiilor pentru sufletul oamenilor
Joi, 22 Decembrie 2016 19:26

Colindul copiilor pentru sufletul oamenilor

Când se aud clinchetele de clopoței alături de glasurile cristaline ale copiilor, se vestește că au sosit colindătorii. Colindătorii s-au pregătit cu colinde autentice, românești pentru a încânta sufletul ascultătorilor în cadrul proiectului județean de parteneriat educațional ”Colind din suflet pentru suflet”, din cadrul Stategiei Naționale de Acțiune Comunitară-SNAC.

Citeşte mai mult... [Colindul copiilor pentru sufletul oamenilor]

Activitatea gratuita Micul pictor 2016-2017
Miercuri, 19 Octombrie 2016 20:13

Activitatea gratuita - Micul pictor 2016-2017

Liceul de Arta “Ioan Sima” Zalau organizeaza in anul scolar 2016-2017 activitatea MICUL PICTOR.

Citeşte mai mult... [Activitatea gratuita Micul pictor 2016-2017]

Activitatea gratuita Gradinita muzicala 2016-2017
Marţi, 18 Octombrie 2016 19:43

Activitatea gratuita - Gradinita muzicala 2016-2017

Liceul de Arta “Ioan Sima” Zalau organizeaza in anul scolar 2016-2017 activitatea gratuita GRADINITA MUZICALA. Aici este locul unde prichindeii dvs. (4-5 ani) pot sa cante, sa invete, sa se joace si sa se distreze deopotriva. Asteptam cu drag parintii si copiii la scoala noastra pentru a intra in lumea fascinanta a muzicii.

Muzica este emotie ... binedispune, dezvolta creativitatea şi inteligenta, imbunatateste memoria, creste randamentul concentrarii si incurajeaza munca in echipa.

Citeşte mai mult... [Activitatea gratuita Gradinita muzicala 2016-2017]

Festivitatea de deschidere a anului scolar 2016-2017
Vineri, 09 Septembrie 2016 21:06

Festivitatea de deschidere a anului scolar 2016-2017

Sunteti pregătiți? Începe școala ... un nou început ... de poveste!

Festivitatea de deschidere a noului an școlar 2016-2017 va avea loc luni, 12 septembrie 2016, ora 9, la Liceul de Artă “Ioan Sima” Zalău.

Mult succes, sănătate, putere creatoare și realizări frumoase!

Activitatea gratuita Gradinita muzicala 2015 2016
Miercuri, 04 Noiembrie 2015 18:43

Activitatea gratuita - Gradinita muzicala 2015-2016

Liceul de Arta “Ioan Sima” Zalau organizeaza in anul scolar 2015-2016 activitatea gratuita GRADINITA MUZICALA. Aici este locul unde prichindeii dvs. (4-5 ani) pot sa cante, sa invete, sa se joace si sa se distreze deopotriva. Asteptam cu drag parintii si copiii la scoala noastra pentru a intra in lumea fascinanta a muzicii.

Citeşte mai mult... [Activitatea gratuita Gradinita muzicala 2015 2016]

Festivitatea de deschidere a anului scolar 2015-2016
Vineri, 11 Septembrie 2015 20:02

Festivitatea de deschidere a anului scolar 2015-2016

Festivitatea de deschidere a anului scolar 2015-2016 va avea loc

luni, 14 septembrie 2015, ora 9:00.

Zilele de toamna se fac resimtite si aduc cu sine un nou inceput de an scolar ... o aventura a cunoasterii. E momentul in care bobocii de clasa pregatitoare aud glasul primului clopotel, isi cunosc colegii si invatatoarea, iar elevii de clasa a V-a si clasa a IX-a isi intalnesc noii colegi si profesori. Ceilalti isi revad prietenii dupa vacanta de vara ...

Va asteptam cu drag si va dorim un an scolar plin de realizari!

Castigatori la concursul Salajul interactiv
Marţi, 21 Iulie 2015 00:00

Castigatori la concursul Salajul interactiv

Proiectul „Salajul interactiv” s-a derulat in perioada martie 2014 – mai 2015, fiind adresat tinerilor elevi (gimmaziu si liceu) din toate scolie si liceele salajene. Evident, am luat parte la acest proiect, avand participanti in toate cele 6 arii de explorare propuse de proiect:

· traditii orale – legende şi poveşti locale etc.;

· istorie şi patrimoniu artistic – arhitectura locala, biserici, castele, conace, cetati, ruine romane;

· sarbatori, evenimente, traditii, meşteşuguri locale, port popular etc.;

· ocupatii traditionale şi economia locala azi;

· geografie şi mediu natural;

· gastronomia locala.

Contributiile elevilor au fost evaluate de catre comisii alcatuite din experti ai Inspectoratului Şcolar Judetean Salaj, Muzeului Judetean de Istorie şi Arta Zalau, TenarisSilcotub şi A.D.I. Salaj Plus.

Am obtinut urmatoarele rezultate:

Categoria Participanti Individual clasele IX-XII:

Premiul II – 1 Mp4 player (Kiss Andreea)

Premiul III – 1 rucsac (Pop Andreea)

Activitati iunie 2015
Luni, 06 Iulie 2015 00:00

Activitati iunie 2015

Concursul national de consiliere scolara prin art-terapie „Exprima-te liber!”

- faza pe scoala

- faza judeteana, 27 – 28 mai 2015

Premiul al II-lea-Talos Darius, Chis Ionut, Ciul Ioana, Pop Andreea

- faza nationala – participare + excursia organizata pentru elevii participanti la Exprima-te liber-faza nationala: Muzeul de Istorie - Gradina Botanica-Stamba.

Alege viata! Fii independent

Securitatea alimentatiei tema pentru Saptamana Educatiei Globale 2014
Duminică, 30 Noiembrie 2014 00:22

Securitatea alimentatiei - tema pentru Saptamana Educatiei Globale 2014

Saptamana Educatiei Globale 2014 a avut ca tema "Securitatea alimentatiei". Multumim pentru implicarea deosebita a d-nei nutritionist Lucaci Crina.

Saptamana fructelor si legumelor
Miercuri, 26 Noiembrie 2014 00:38

Saptamana fructelor si legumelor

Deja a devenit o obisnuita sa participam la campania sociala de sprijnire a copiilor si familiilor aflate in dificultate – “Saptamana legumelor si a fructelor donate”. Aceasta reprezinta o actiune organizata in cadrul Strategei Nationale de Actiune Comunitara (SNAC) in scopul de sensibilizare a elevilor si profesorilor cu privire la situatia dificila in care se afla familiile, implicit copiii, afectati de lipsa de alimente.

Traim impreuna si suntem responsabili ... Sa daruim cu drag si bucurie din roadele toamnei! Bunatatea, generozitatea si solidaritatea vor fi recompensate pe masura! Daruieste si vei dobandi mai mult!