Descrierea unitatii de invatamant

Descrierea unităţii de învăţământ

Liceul de Artă “Ioan Sima” Zalău şcolarizează elevi pentru învăţământul primar, gimnazial şi liceal,

după cum urmează:

- învăţământ de masă clasele pregătitoare – VIII;

- învăţământ de artă integrat clasele I – XII;

- învăţământ de artă suplimentar clasele I – VIII.

Liceul de Artă “Ioan Sima “ Zalău este singura unitate de învăţământ cu profil vocaţional de artă din judeţul Sălaj. Unitatea noastră înscrie copii în clasa pregătitoare, cuprinzând copiii din circumscripţia şcolară arondată acesteia. Pe lângă aceşti copii, şcoala noastră are posibilitatea să primească elevi şi din alte circumscripţii şcolare, având în vedere specificul şcolii, respectiv învăţământ artistic.

La solicitarea părinţilor, şcoala are posibilitatea organizării programului “Şcoală după şcoală”, asigurând toate condiţiile necesare funcţionării acestui program.

Majoritatea copiilor participă săptămânal la activităţi în cadrul programului "Grădiniţa muzicală".

Vorbim despre activităţi susţinute de colegii noştri, profesori de muzică.

Este binecunoscut faptul că cei mici demonstrează o mare disponibilitate spre activităţile dinamice, ludice, creative.

Activităţile desfăşurate în cadrul proiectelor desfăşurate solicită aceste componente prilej prin care pot fi descoperiţi, valorificaţi şi orientaţi „deţinătorii”

acestor vocaţii spre instituţia şcolară care le va asigura cadrul optim cultivării şi dezvoltării acestora – Liceul de Artă „Ioan Sima”.

Deşi suntem un liceu vocaţional unde Muzica şi Artele plastice sunt gazdele liceului, Cultura generală ocupă un loc de cinste în activităţile desfăşurate

cu copiii. Rezultatele obţinute la diverse concursuri de cultură generală îmbogăţesc panoplia cu multiple premii naţionale şi internaţionale, iar în cartea de vizită

a elevilor clasei pregătitoare se regăsesc premii la Concursul „Euroşcolarul cu Europa la joacă”, Concursul şcolar naţional de Competenţă şi

performanţă „Comper” etc.